رد شدن به محتوای اصلی

کتاب الکترونیک « تفسیر المیزان »؛«المیزان فی‌تفسیر القران» مفصل‌ترین و مهمترین تألیف استاد علامه، شادروان سید محمد حسین طباطبایی است. اصل این تفسیر به عربی، در 20 جلد نوشته شده و تألیف آن در رمضان 1392 هجری قمری به پایان رسیده است. ترجمه‌ی فارسی این اثر بالغ بر چهل جلد است.


شادروان، علامه سید محمد حسین طباطبایی
فهرست مربوط به ترجمه‌ی 40 جلدی فارسی را آقای میرزا محمد به نام مفتاح المیزان در 3 جلد تدوین کرده است. فهرست دیگر تدوین آقای الیاس کلانتری است که 2 روایت دارد. روایت اصلی آن عربی است و برای اصل المیزان تدوین شده و دلیل المیزان نام دارد. دیگری که در واقع ترجمه‌ی آن است بر وفق مجمع البیان طبرسی و مطلقاً یکی از چند تفسیر عمده و اساسی قرون جدید است. اول اینکه علامه طباطبایی (رضوان‌ا… علیه) اساس کار خود را بر قاعده متین تفسیر قرآن به قرآن، قرار داده اند. ویژگی‌ دیگر تفسیر المیزان در این است که به روایت یعنی نقل احادیث و اخبار صحیح از پیامبر (ص) و صحابه و ائمه‌ی معصومین (ع)، اعتنا و اهتمام تمام نشان داده و در ذیل هر بخش از تفسیر، پس از نقل آیات و توضیح لغوی و ادبی و بیان مراد هر ایه با شیوه‌ی «قرآن به قرآن» فصلی تحت عنوان «بحث روایی» به نقل و نقد روایات از منابع خاصه و عامه اختصاص داده‌اند و شأن نزول آیات را غالباً در همین بخش آورده‌ اند.
تدوین المیزان از ابتدا تا انتها از یک الگوی ثابت و سنجیده پیروی می‌کند به این شرح که ابتدا چند آیه از یک سوره‌‌ای می‌آید؛ بعد از آن، بخشی تحت عنوان بیان یا بیان آیات که به گفته‌ی خود استاد در مقدمه تفسیر، به یک یا چند موضوع از این موضوعات هفتگانه می‌پردازد:
     1. معارف و حقایقی مربوط به اسماء و صفات خداوند.
     2. اطلاعات مربوط به افعال خداوند
     3. مسائل مربوط به کلیات عالم
     4. دانستنی‌های مربوط به انسان قبل از دنیا
     5. دانستنی‌های مربوط به انسان در دنیا
     6. دانستنی‌های مربوط به انسان بعد از دنیا
     7. معارف مربوط به اخلاق انسانی غالباً مسائل لغوی و ادبی در همین بخش یعنی ابتدای «بیان آیات» مطرح می شود.
سپس بخش نقل و نقد احادیث و اخبار تحت عنوان «بخشی از نظرروایتی» یا بحث روایت پیش می‌آید و از کتب حدیث و تفسیر عامه و خاصه، احادیث مربوط به موضوع، نقل و در اطراف آنها بحث می‌شود. سپس در مرحلة سوم بحث‌های مناسب کلامی، فلسفی، علمی و یا مربوط به علوم قرآنی نظیربحث در باب اعجاز بطور مطلق و بیان وجوه چندگانه‌ی اعجاز قرآن یا جبر و تفویض و یا شفاعت و محکمات و متشابهات در میان می‌آید.

منبع: سایت PersianDown، صفحه #

چند نکته:
1) نسخه‌ی سایت PersianDown حدود 16.2 مگ حجم داره که این حجم بالا به دلیل وجود فایل های تکراری در فایل ارایه شده توسط این سایته. اما حجم نسخه‌ای که در ادامه می تونید دانلود کنید، به دلیل حذف فایل های تکراری، به 8.6 مگ کاهش پیدا کرده.
2) برای سهولت مطالعه، رمز نگاری این کتاب الکترونیک از عربی (windows-1256) به استاندارد بین المللی یونیکد (utf-8) تبدیل شده.

دانلود: حجم 8.6 مگ
لینک مستقیم (لینک اصلاح شد: 1392.04.12)
لینک کمکی

نظرات

پست‌های معروف از این وبلاگ

تست جاذبه در برج کج پیزا ایتالیا (Pisa, Italy)

اگه از برج کج پیزا در ایتالیا بازدید کنید، چه ایده ای به سرتون میزنه؟ سِلفی بگیرید و مثلا به برج تکیه بدید، یا نگه اش دارید تا نیافته؟ خوب! یک ایده ی دیگه اینه که تست جاذبه انجام بدید و ثابت کنید که این برج واقعا کجه! =) و در ادامه، چند تا تست دیگه: